ashley3125 ashley3125
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

Jesus can wash 6 cars in 40 minutes. At this rate, how many cars can Jesus
wash in 4 hours?

Respuesta :

mathstudent55
mathstudent55 mathstudent55
  • 01-10-2020

Answer:

36

Step-by-step explanation:

4 hours * (60 minutes)/(1 hour) = 240 minutes

We can use a proportion.

6 cars : 40 minutes = x cars : 240 minutes

6/40 = x/240

3/20 = x/240

20x = 3 * 240

x = 3 * 12

x = 36

Answer: 36

Answer Link

Otras preguntas

Give the answer and explanation/ equation. Toilet paper is sold in cases of 36 rolls for $14.99. What is the price per roll (unit cost)?
Ammonium hydroxide is _____. an acid a base a neutral
what's a very interesting topic of a 2 minute essay
I need help with this question
(3a2 + 2a - 2) - (a2 - 3a + 7)
What kind of things were hieroglyphics writing on?
what effect did the mongol invasion have on kiev
Martin Luther is credited with beginning the Protestant Reformation but with what actions?
Along with the flowers, Samantha bought 4 packages of glass beads and 2 vases. The vases cost $3.59 each and the total sales tax was $1.34. The total amount she
the sales tax rate in a city is 9% find the sales tax charged on a puchase of 600$ then find find the total cost