alexalopez9800 alexalopez9800
  • 02-12-2016
  • Mathematics
contestada

Give the answer and explanation/ equation.
Toilet paper is sold in cases of 36 rolls for $14.99. What is the price per roll (unit cost)?

Respuesta :

xman7373
xman7373 xman7373
  • 02-12-2016
Alright, so the unknown value here we want to know is the price of one roll of TP. Let's call it "x".
36x=14.99
Divide both sides by 36 to get the price of a single roll.
x=.41638888....
We have to round this to hundredths because we're talking in cents, so...
x=.42
Each roll of toilet paper costs 42 cents.
Answer Link

Otras preguntas

Handwritten solution required
The scale ratio on Emily’s map of jogging is 1:50 000. She chooses a route approximately 12cm long on the map. How far is she planning to jog?
If AC = 32 and BC = 24, find AB.
What character trait did Nya have that helped her get through her long walks to water
Type your answer in the box. health includes the proactive steps you can take to reduce your risk of developing a disease and promote your health and well-being
What determines the stability of nucleus. explain?
2. Write the definition of Article with example.
Why sugar is an organic compound
2. I invited Jeff to come for lunch but he wasn't hungry. (he / already / eat / lunch) ​
If AC = 32 and BC = 24, find AB.