chinashoaleh
chinashoaleh chinashoaleh
  • 01-03-2018
  • Mathematics
contestada

One brand of cereal sells for $2.89 for 9 ounces. What is the unit
price per pound?
a. $.32
b. $4.29
c. $2.15
d. $5.14

ANSWER IS NOT A

Respuesta :

crankthatemmi
crankthatemmi crankthatemmi
  • 05-03-2018
The answer would be B $4.29
Answer Link

Otras preguntas

A 1,040 N force is recorded on a hemispherical vane as it redirects a 2.5 cm- blade diameter water jet through a 180 angle. Determine the velocity of the flowin
Emily has $19 more dollars than Juan. Juan has $65. How much money does Emily have? Type your answer in the box below​
plzzzz help with this
PLEASE PLEASE HELP I WILL GIVE BRAINALIST AND EXTRA POINTS
The value of a car, C(t), t years after 2011, is modeled by the following function. C(t) = 50,000(0.9)^t - 2,000 Which graph represents this function?
1. Mi amigo en Chile ahora. estudiante. No muy rico.2. Esa puerta verde, pero rota. Ahora abierta.3. Todos los candidatos hombres. perdiendo. tristes.4. ¿Qué es
PLZ HELP What is the term "sitcom" short for? A. sitting comedy B. sit through comedy C. situational episode D. situational comedy
PLS HELP: I am unsure how to calculate this into final numbers. Cal Amity found that 24% of his sample answered "yes" to the third survey question, which was, "
PLSSS HELPPPPPPPPPP!!!
PLEASEEE FASTTTT I HAVE A TEST NOW! Tom's dad placed a candle in a bowl . a little while later , tom opened a bottle of pepsi and poured it quickly into the bow