Rainbowcloudycupcake
Rainbowcloudycupcake Rainbowcloudycupcake
  • 02-12-2015
  • Mathematics
contestada

An ice company charged $3.40 for 4 bags of ice. if a convenience store bought 6 bags of ice how much would it have cost them?

Respuesta :

bookworm8310
bookworm8310 bookworm8310
  • 02-12-2015
This one is pretty simple. So you'd need to divide 3.40 by 4 to find the price of one bag of ice. 

One bag of ice cost 0.85

0.85 * 6 = 5.10

$5.10 would be your new total
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following would most likely be considered a primary source document? A. a collection of raw data from an important research study B. a story in the
of the service calls mike recieves 40% are for air conditoners and1/5 are for heaters what percent reprecents the amount of all other calls
The lungs contain elastic muscle tissue to permit inhalation.
find the value of each expression?7. 3two the 4 power
What expression is equivalent to 3(6x-2)+2(x+5)
He was a priest who issued the Grito de Dolores, a call for a peasant rebellion in Mexico. a. Saint-Domingue b. Toussaint L’Ouverture c. José de San Martín d. M
How did the bourgeoisie differ from the people from the third estate?
What expression is equivalent to 7(3x-2) + 4(x+5)
Math homework help? Pooters and Dooters were walking across a bridge one day, minding their own business. They knew that a train was due to come across that br
A chemical reaction is at equilibrium. Compared to the rate of the forward reaction, the rate of the reverse reaction is (1) faster and more reactant is produce