nicole270 nicole270
  • 01-12-2017
  • Mathematics
contestada

If three pounds of bananas cost $4.50, find the cost of 10 pounds of bananas

If three pounds of bananas cost 450 find the cost of 10 pounds of bananas class=

Respuesta :

juliamartin21 juliamartin21
  • 01-12-2017
Each pound costs $1.50 so 10 times $1.50= $15
Answer Link

Otras preguntas

Why didn't Italy take part in the exploration of new trade routes?
It takes less time to manually move patients than to use lift equipment. Is this statement a myth or fact?
Simplify (4xy)(2x2y)(3xy)3
Choose the missing step in the given solution to the inequality −x − 10 > 14 + 2x.  −x − 10 > 14 + 2x  −3x −10 > 14   _______________  x < −8   a. −
A doctor estimates that a particular patient is losing bone density at a rate of 3% annually. The patient currently has a bone density of 1,500 kg/mg3. The doct
What is the gauge pressure of the blood as it moves past the constriction? the density of blood is 1050 kg/m3. express your answer to two significant figures an
Fill in the blank with the correct preterite form of the verb IR. ¿Adónde ______________ ella?
Only some of the European colonies in West Africa became independent by 1974. True False
Line cd passes through points c(1,3) and d(4,-3).if the equation of the line is written in slope-intercept form, y=mc+b,what is the value of b?
The day I failed Geometry, crashed into the garage door, and broke my arm was not the best day of my life. This sentence is an example of _____.