SiennaKruz9 SiennaKruz9
  • 02-11-2017
  • Mathematics
contestada

A 2 pound box of spaghetti costs 2.50.Philip says that the unit cost 2:2.50= 80 per pound.Explain his error

Respuesta :

rjaorcieoyt9ei
rjaorcieoyt9ei rjaorcieoyt9ei
  • 03-11-2017
It should be 2x+2.50=80
Answer Link

Otras preguntas

Write the fraction or mixed number as a percent. 1 12/25
What extent should exercise be part of lifestyle?​
What is the slope-intercept form of the function described by this table? x 1 2 3 4 y 1 −2 −5 −8 Enter your answer by filling in the boxes.
Help me it’s due today ? Please Do you think that the South should have seceded over Abraham Lincols becoming President ? Why or why not?
A, B, C and D are four towns.B is 30 kilometres due East of A.C is 30 kilometres due North of A.D is 45 kilometres due South of A.a) Work out the bearing of B f
The profit y (in dollars) for a business from selling x coats is represented by y=56x . Graph the equation.
Emily is buying pens and markers for school. Packs of pens cost $2.75 each and packs of markers cost $3.25 each. If she bought a total 6 packs and spent $17.50,
Tropisms occur when plants grow in response to different external stimuli such as light, gravity, water, or touch. Which tropism allows plants to benefit by res
please help I beg you
A 3-pack of notebooks costs $4.62. What is the unit price per notebook?