kesheelammorin kesheelammorin
  • 03-10-2017
  • Mathematics
contestada

A box of 12 protein bars costs $30. An individual bar costs $3. You need at least 35 bars. Find the price of each combination of items.

Respuesta :

keshady keshady
  • 03-10-2017
12×3=36 with 1 extra protein bar, so $30×3=$90, now if u get 35×$3=$105, so it's cheaper to buy 3 boxes at $30 per box
Answer Link

Otras preguntas

Whats a mole in chemistry?????
A local news broadcast reported that 13.7 ​% of tickets purchased from the airline are for flights to San Diego. What is wrong with this​ statement?A. No level
If you like anime comment your favorite
Texas general issue plates currently have seven-digits that consist of three letters and four numbers (AAA 9999) or three numbers followed by four letters (999
How many grams of H3PO4 are in 234 mL of a 2.5 M solution of H3PO4?
what does the Magistrate Court do / what power does the magistrate hold .
What led to the unity of the colonies? the events following the French and Indian War, including the Parliamentary acts that had stirred up so much ill feeling
By calling Old Ironsides the “eagle of the sea” in the poem’s second stanza, Holmes uses A. Hyperbole to exaggerate the importance of the ship to the United St
Find the slope of the line that passes through the pair of points. (-5. - 8) (-8, 1)
write an article for your school magazine about school trip to a farm you want on recently