maxineodom2003ovxge6 maxineodom2003ovxge6
  • 02-10-2017
  • Mathematics
contestada

Jacob, Kylie, and Manuel each bought a sandwich and drink. The total bill to $21, and each drink cost $2. Of each sandwich cost the same amount, what is the cost of one sandwich?

Respuesta :

Zachary101234
Zachary101234 Zachary101234
  • 02-10-2017
We know that each drink costs 2 dollars. and there is 3 people. 2*3=6  
21-6=15 

15/3 = 5

1 sandwich costs 5 dollars! (thats a lot) 
Hope this helps you
Answer Link
Slothicorn13
Slothicorn13 Slothicorn13
  • 02-10-2017
1 sandwhich : $5
Cause the 3 drinks that equals $6 and $21 - $6 = 15 and 15\3 people is 5
Answer Link

Otras preguntas

What number is equivalent to 13/2
All of the following are types of lyric poetry except; A. tankas. B. ballads. C. sonnets. D. madrigals.
in the xy-plane above, point c has coordinates (6,9). which of the follwoing is an equation of the line that contains points 0 and c?
where does the shadow of the shuttle in space form?
Find 4 consecutive even integers where the product of the two smaller numbers is 72 less than the product of the two larger numbers?
graph y=3sinx and y=sin 3x on the same axes. label the graph of each function.
select the product of (3x-4)(3x4)
where will you find maximum rate of evaporation - ocean, pond or an aquarium? Give reason to support your answer.
What is the solution: (9x+2)(4x^2+35x-9)=0
Rachel and David share 40 biscuits between them in the ratio 2:3, How many biscuits do they each get?