starbucks3881 starbucks3881
  • 04-09-2017
  • Business
contestada

Ribbon is sold by the yard. if the cost is $2.79 per yard, how much does the ribbon cost per inch?

Respuesta :

Kalahira
Kalahira Kalahira
  • 13-09-2017
To solve this we first use the concept that 1 yard = 36 inches. Taking this fact we now setup the expression of $2.79/yard * (1 yard/36 inches) to convert yards to inches in the denominator. The final price of the ribbon per inch is $0.077/inch and rounding to nearest cent gives us $0.08/inch.
Answer Link

Otras preguntas

Who wrote verbal behavior and broke down language into verbal operants?
The area of the triangle is 1560 m2 True False
What’s he value of c to the nearest degree ????
Give at least 3 real-world uses of paper chromatography used in the fields of chemistry and biology.
Tell whether the ratio is in simplest form. if not, write it in simplest form . then write the ratio in two other ways.'
A Provisional License (Class D) holder may not drive between the hours of 12:00 midnight and ______, without exception. Select one: a. 5:00 a.m b. 7:00 a.m. c.
a healthy 38 year old female patient was examined by her family physician during a routine preventive exam. The patient has no specific problems, but is HIV pos
What is the double layered sac that surrounds the heart
____ is a way to minimize technical problems with your computer
Spanish women who moved to the colonial cities like mexico city in the sixteenth century