victoriamoran55
victoriamoran55 victoriamoran55
  • 05-08-2017
  • Mathematics
contestada

Some one please help me i need it quick ASAP

Some one please help me i need it quick ASAP class=

Respuesta :

zrh2sfo
zrh2sfo zrh2sfo
  • 05-08-2017
Surface Area ≈ 1187.52 cm²

Cost 3$ per cm² times 1187.52cm² = $3,562.56

Volume ≈ 3078.76³

Explanation:

r = 7 cm = 1/2 diameter
h = 20 cm
V = 3078.76 cm³
L = 879.646 cm²
T = 153.938 cm²
B = 153.938 cm²
A = 1187.52 cm²
Answer Link
queenlho queenlho
  • 05-08-2017
1187.52 cm2 would have to be the answer to this question
Answer Link

Otras preguntas

Pierre invested $7500 in a savings account with a yearly interest rate of 3% for 14 years. How much simple interest did he earn?
please help will choose the brainlies Submit a 4–5 paragraph essay that compares and contrasts Village Life in America and A Confederate Girl’s Diary. Draw conc
area in which two types of air masses meet
3m-2x for m = 5 and x = 4
Use standard grammar and language to reach the majority of your audience. false true
Help in these questions, please. In question 6 you dont have to really do the graphs, just explain to me why it happens.
A 3-pound bag of apples costs $5.25. What is the unit price of a pound of apples?
what is the value of the 8 in the number 5,678.321
An animals___is an immediate automatic response to an external stimulus a)gene b)reflex c)tropism d)response
Read the sentence. When taxes are high, businesses have less money to invest in equipment and workers. The sentence is an example of _____.