joli2020
joli2020
03-08-2017
Mathematics
contestada
Please explain your answer
Respuesta :
texaschic101
texaschic101
03-08-2017
3.57 / 14 = 0.255 = 26 cents per oz
2.04 / 8 = 0.255 = 26 cents per oz
Both cost the same per oz <=
Answer Link
michaelray560
michaelray560
03-08-2017
The answer is C
take 3.57/14 to find the price for one ounce
Repeat 2.04/8
The answers are the same meaning that they both cost the same per ounce
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 17+ )
Otras preguntas
Simplify 1 5/3 2 6/3 3 2/9 4 18/1 5 6/27 6 9/12 7 28/7 8 13/10 9 16/27 10 3/18 11 4/32 Plzzzzz help
Two strengths of the Continental Army included: fighting for a common cause intense training the quality and quantity of equipment making use of British mistak
Sheila is a college student who wants to change recycling laws in her community. Explain how she might use outlined in the constitution to achieve her goal
Direct current made it possible to distribute electric power over greater areas. a. true b. false
Which of these was the site of a major naval battle?
The following item was a factor in ending the alliance between France and the United States: A.steadily increasing American partiality for England B.French inte
A____ is the constant movement of ocean water. stream current surf monsoon
Which words in the sentence make up the adjective phrase? The Grand Canyon is a steep-sided canyon with a river. A. a river B. Grand Canyon C. with a
Explain what happens to a drop of water as it travels through the water cycle.
is the right to a speedy trial.