jeancalixteosmi4941 jeancalixteosmi4941
  • 03-08-2017
  • Business
contestada

If a donut shop sells a dozen donuts for $6.00, what would the cost of 9 donuts be at the same rate?

Respuesta :

andriansp andriansp
  • 09-08-2017
To solve this question, first we need to find out the price of a single donut.

12 donuts = $ 6.00
1 donuts = $6.00 / 12

1 donuts = $ 0.50

After that, we just need to multiply the price for a single donut with the required amount (9), which will be:

9 x $ 0.50 = $ 4.50 . . . . for 9 donuts



Answer Link

Otras preguntas

one book costs £2.99 how much do six books cost
Why Is It Hard For Electrons To Move Through An Insulator
What is the unit rate for 14 lb for $2.99
What kind of substance aquatic birds use to coat their feathers?
If a robin builds a nest in a big tree, the robin benefits and the tree is not helped or harmed. This type of symbiotic relationship is called commensalism, and
All integers are whole number true or false
What does the monogenesis theory in Language emergence state ?
Anne was observing a cell under a microscope which was undergoing binary fission. Which type of cell was Anne observing? 1 Eukaryotic animal cell 2 Eukaryotic p
When Christopher Columbus arrived in the Caribbean in October of 1492, where did he believe he was? a. On the eastern coast of South America b. On the tip of So
Evaluate the expression when x = –12. 3x – 17 a. –53 b. –19 c. 19 d. 53