giannamercado49
giannamercado49 giannamercado49
  • 02-08-2017
  • Mathematics
contestada

3 dozen can of tomatoes paste cost $5.76 write the cost as a rate using cents per can

Respuesta :

choixongdong
choixongdong choixongdong
  • 02-08-2017
3 dozen = 12 x 3 = 36 cans

$5.76 / 36 = $0.16

answer
it cost 16 cents per can
Answer Link
irspow
irspow irspow
  • 02-08-2017
($5.76/3d)(d/12c)=$0.16/c

So the rate is 16 cents per can.
Answer Link

Otras preguntas

what are the steps to evaporation but without heat just evaporation steps to follow
Why is carbon unique among the elements?????
The density of ice is 0.92 g/cm3. An ice sculptor orders a one cubic meter block of ice. What is the mass of the block? Hint: 1 m3 = 1,000,000 cm3. Give your an
1.Which sentence contains an adjective clause?    A. Pizza, which many people love, can also be nutritious.  B.Thin-crust pizza with low-fat cheese has fewer ca
BY using eight eights  and addition only can you make 1000?????/
The volume of a cylinder with height to radius ratio of 4:1 is 108 pie centimeters cubed. Find the radius and height of the cylinder.
Who established a school for navigation?
The line with equation ax+by=20 passes through the points(-2,10) and (1,5)find a and b
What kinds of activities made up the early economies of the North American colonies?
BY using eight eights  and addition only can you make 1000?????/