HELPME1123 HELPME1123
  • 02-05-2017
  • Mathematics
contestada

You had $20 to spend on seven avocados. After buying them you had $6. How much did each avocado cost?

Respuesta :

patrickcavaleri
patrickcavaleri patrickcavaleri
  • 02-05-2017
They each cost 2 dollars

Answer Link
Homeworkslayer69
Homeworkslayer69 Homeworkslayer69
  • 02-05-2017
$20 - $6 = $14 so she spent $14 on avocados. if she bought 7 of them, each avocado would equal the same amount so 14 ÷ 7 = 2

so she spent $2 on each avocado.
Answer Link

Otras preguntas

What is needed for an idea to be scientifically reliable?
What is the value of the ratio for one third of 900
What is needed for an idea to be scientifically reliable?
Adrenaline is produced by which gland? Thymus Adrenal gland Pineal gland
James weight increased in 41 to 45 kilograms. what is the percentage increase?
Why Is It Hard For Electrons To Move Through An Insulator
What does William brad fords quote one small candle mean?
If two objects at different temperatures are in contact with each other, what happens to their temperatures?
Conducting experiments, using inquiry, and asking testable questions are processes that are used by
What is needed for an idea to be scientifically reliable?