SiriaY289690 SiriaY289690
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

Alan bought 36 gallons of gas for $2.05 per gallon. How much did he spend ongas? *

Respuesta :

MaziK49767 MaziK49767
  • 03-11-2022

Alan bought 36 gallons of gas for $2.05 per gallon.

total amount of gas = 36 gallons

Price of one gallon = $2.05

So, for the price of 36 gallons : Multiply the amount of 1 gallon with the the number of gallon

Price of 36 gallons = 36 x 2.05

Price of 36 gallons = $73.8

Alan spend an amount of $73.8 on the gas of 36 gallons

Answer : $73.8

Answer Link

Otras preguntas

Help please someone save my day thanks!
If your customers sales totaled $50 what is the amount of tax to include at a %7 tax rate
What happens to the boy in the poem "out, out -"??
Which are the roots of the quadratic function f(q) = q2 – 125? Check all that apply.
When Virginia and Kentucky in the late 1700s and South Carolina in the 1830s refused to follow federal law they were practicing A) federalism. B) nullification
If you were in charge of regulating the air pollution of your country, what policy would you implement to achieve the goal of clean air? Describe how your polic
Suppose ice water is in a closed container at a constant 20°C. What reversible reactions occur in the container?
Express 6.83 as a mixed number.
bus travels 20 kilometers 30 minutes what is the average speed of the bus
How did America get Florida?