ZeppelynV179914 ZeppelynV179914
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

You bought a notebook and four erasers at Target. The notebook cost 5$.You spent a total of 25$ at target. How much did each eraser cost

Respuesta :

DeaneS244440 DeaneS244440
  • 03-11-2022

You bought:

1 notebook

4 eraser

Total Cost = 25.

Now, given Notebook = $5, so

25 - 5 = 20 dollars are left for [4 erasers]

So, each eraser would cost:

20/4 = 6 dollars

Thus,

Each Eraser Cost = $6

Answer Link

Otras preguntas

oceanside bike rental shop charges 14 dollars plus 9 dollars an hour for renting a bike. joan paid 86 dollars to rent a bike . how many hours did she pay to hav
3kg 296 g + 5 kg + 326 g
oceanside bike rental shop charges 14 dollars plus 9 dollars an hour for renting a bike. joan paid 86 dollars to rent a bike . how many hours did she pay to hav
To increase an amount by 70% what single multiplayer would you use
If a robin builds a nest in a big tree, the robin benefits and the tree is not helped or harmed. This type of symbiotic relationship is called commensalism, and
what are rational numbers that are not integers
125/700 in simplest form
21/24÷7/8 show work please
when im dividing exponents do i multiply the bases? example: 6p to the 4th power ➗ 4p to the third power ? would i multiply 6 and 4?
Which example shows an organism maintaining homeostasis? a. a lizard changing color to avoid a predator b. a person sweating on a hot day c. a bacterium dividin