cjones2333 cjones2333
  • 02-08-2022
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells a bag of 7 oranges for $2.03. If Mason spent $1.16 on oranges, how many did he buy?

Respuesta :

soundofstringsbysury
soundofstringsbysury soundofstringsbysury
  • 02-08-2022

Answer: 4

Step-by-step explanation:

2.03 / 7 = 0.29

1.16 / 0.29 = 4

Answer Link

Otras preguntas

What belief causes Creon to decide at last that his decree about Polyneices's burial is against the gods' will? a. Teiresias's anger is a sign that he speaks o
what is the unit rate of a 24 ounce box of cornflakes that costs $4.59
a real world problem with 0.75x-18.50=0.65x
Which kind of pronoun is the underlined word? If you choose a light blue game token, then I'll choose dark green. A. reflexive B. indefinite C. demonstrativ
Choose a method. Then find product. 10×12
If you were a doctor, and a lab technician told you that the results of a patient’s lab results were Gram-positive, what antibiotics would you prescribe for the
What advantages did the British hope to gain by limiting westward settlement in 1763?
Which is the equation of the given line in slope-intercept form? A. y = 3x +2 B. y = 3x - 2 C. y = - 3x + 2 D. y = - 1/3x + 2
A length of rope is stretched between the top edge of a building and a stake in the ground. The rope also touches a tree halfway between the stake and the build
What is common between aerobic and anaerobic respiration?