ladyvaeshia12 ladyvaeshia12
  • 02-07-2022
  • Mathematics
contestada

As a unit price, a half-dozen for
$6.00 is
a. $36.00 each
b. $6.00 each
c. $0.50 each
d. $1.00 each

Respuesta :

evelyn81264
evelyn81264 evelyn81264
  • 02-07-2022
d. $1.00 each is the answer
Answer Link
veewii veewii
  • 02-07-2022
d.$1.00 each
Explanation:
A dozen is 12 half of 12 is 6
6 divided by 6 is 1 therefore u have 1.00 dollar each
Answer Link

Otras preguntas

Find the slope using the slope formula: (−5,9) (−3,−1)
Identify the mixed number that is equivalent to four and three-fifths
An IV infusion is to be regulated with Plain Lactated Ringer's Solution 1 L. If the fluid is to progress for 11 hours, how much fluid should be infused per minu
importance of bacteria to food preservation
Can someone help me with this plssss it would help so much! (IM GIVING LOTS OF POINTS!!!!!!!!)
Currently, Samsung ships 21.9% of the OLED displays in the world. Let s v the event that a randomly selected o l e d display was made by Samsung. What are the o
Can someone help me with this plssss it would help so much! (IM GIVING LOTS OF POINTS!!!!!!!!
Mention 3 ways in which man-made damage to the lithosphere can be done and briefly explain how they can be prevented.
The sum of two numbers is 3. One number is twice the second number plus 12.
Lisa bought 18 packs of cola. Each pack had 8 cans. She drank 6 cans . How many cans left