ka4ssR5oxandancher ka4ssR5oxandancher
  • 03-02-2017
  • Mathematics
contestada

If ten pounds of apples coast $4.90 what would be the price per pound

Respuesta :

xphenomx
xphenomx xphenomx
  • 03-02-2017
4.9 divided by 10 equals $.49 per pound
Answer Link

Otras preguntas

A certain sea slug, Elysia chlorotica, "steals" chloroplasts from algae it normally feeds upon, and then uses the chloroplasts to conduct photosynthesis during
A projectile is fired with muzzle speed 220 m/s and an angle of elevation 45° from a position 30 m above ground level. Where does the projectile hit the ground
Read the excerpt from “How a Cat Played Robinson Crusoe.” The seas hurled themselves trampling up the beach, with the uproar of a bombardment. The grasses lay b
name 2 Americans who opposed Annexation
Can someone please help me with number 12
For which of the following is x = -5 a solution? Select all that apply. x + 10 = -5 -x? + 50 = 25 0 12x1 = 10 x
How is the comma used as an interrupter in this sentence? Who, in your opinion, won the battle of Waterloo? appositive direct address parenthetical expression s
Which equation represents a line that passes through (2 -1/2) and has a slope of 4
In the late 1800s which factor directly contributed to the growth of the American steel industry?
The sum of six times a number and 20 is less than twice the number decreased by 10. Which inequality represents this situation? A.6x + 20 < 2x +10 B.6x + 20