katiecrazygirl123
katiecrazygirl123 katiecrazygirl123
  • 01-06-2022
  • Mathematics
contestada

Mr. Albertson bought 6 sandwiches for his family for $27. How much did he pay per sandwich?

Respuesta :

gamonse0 gamonse0
  • 01-06-2022
27 divided by 6 is 4.5
So your answer is $4.50 per sandwich
Answer Link
DarinaRM
DarinaRM DarinaRM
  • 27-06-2022
you have to do 27×6 , because you have six sandwiches and they are each $27. 27×6 is 162 , so mr. Albertson paid $162 for 6 sandwiches.
Answer Link

Otras preguntas

When using cladograms, organisms are named and classified by their what?
What is Horner Syndrome, and can it be a sign of lung cancer?.
The wheel of a shopping cart that must be replaced is 3.5 inches in diameter. However, the only wheel you have is 2.75 inches in diameter. To keep the cart leve
Explain the mistake 13x+4 =17x
Please can anybody answer fast?
Select the correct translation of the following sentence. "No one loves me." A. Je n'aime rien. B. Tout le monde m'aime. C. Personne ne m'aime. D. Je n'aime per
Why was Alexander the Great welcomed into Babylon?.
A primary reason european languages are spoken in africa today is that.
Which two European countries had the largest holdings in America
Find the area of a tank which measures 25cm and 10cm