kmoonwater88
kmoonwater88 kmoonwater88
  • 01-02-2017
  • Mathematics
contestada

You bought a magazine for $3.17 and six candy bars. You spent a total of $27.41. How much did each candy bar cost?

Respuesta :

angelicf09
angelicf09 angelicf09
  • 01-02-2017
$8.08 is the cost of each candy bar
Answer Link
Billy54 Billy54
  • 01-02-2017

$27.41-$3.17=$24.24

$24.24/6=$4.04

 So $4.04 each candy bar
Answer Link

Otras preguntas

Can people with cerebral palsy drive?
A farmer had 888888 melons growing in her garden. In June, the farmer had picked 141414 melons. In July, a thunderstorm knocked a branch from a tree and crushed
What is the molecular formula of Calcium sulphate, Sodium nitrate, Magnesium oxide, Potassium carbonate, Ammonium sulphide, Hydrogen sulphate, magnesium nitrate
What is the instantaneous speed of the bird at t=6s?
How does this story affect nicks per
If a population is ______ a sample of the population could be ______. Answers: a.) All students at a high school; students at the high school whose ID number en
Write the equation whose roots are 6 and 1, and whose leading coefficient is 4.
How do Mr. Bennet's comments on his wife's nerves provide a clue to his overall opinion of her?​
When was the first permanent European settlement?
way did aunt jane retuse or lie down on the bed.ans​