28450337 28450337
  • 03-04-2022
  • Mathematics
contestada

Ava buys 3.5 pounds of strawberries for $2.99 per pound. How much does she spend?

Respuesta :

lukasloveskittens
lukasloveskittens lukasloveskittens
  • 03-04-2022

Answer:

10.50$

Step-by-step explanation:

3 dollars a pound

3x3=9

half a pound, half the price which is 1.50$

9+1.50= 10.50

Answer Link
mahin30 mahin30
  • 03-04-2022

Answer:

$10.465 ≈ $10.47

Step-by-step explanation:

3.5 lb of strawberries * $2.99/lb of strawberries = $10.465 ≈ $10.47

Please mark as brainliest.

Answer Link

Otras preguntas

Can someone tell me if I got these three Derivative math problems right?
A right triangle has a hypotenuse whose length is 26 inches and a leg whose length is 10 inches which of the following is the area of the right triangle in squa
If [tex] \frac{1 + ai}{2 + i} = 1 + bi[/tex]where a and b are constant terms, fibd the values of a and b.
I WILL MAKE YOU THE BRAINLIEST EASY QUESTION
What was discovered in 1965 and is believed to be leftover thermal energy from the big bang? red shift the Eagle Nebula the Doppler effect background radia
Lance has 6 boxes of donuts. He want to put 8 donuts in each box how many donuts does Lance have
Please help it’s very important!!!!!!!!!
Help Help Me Plzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz I don't understand this problems
I need to know if my dog is a red nose or a blue nose pitbull- please help asap!
Can someone help me plzzz