alexiacouffaine alexiacouffaine
  • 04-03-2022
  • Mathematics
contestada

Abby earns $9.95 per hour doing landscape work. She worked 8.5 hours last week.
How much did she earn? Explain.

Respuesta :

jasbh04
jasbh04 jasbh04
  • 05-03-2022

Answer:

$84.58

Step-by-step explanation:

You would do 9.95 times 8.5 which gives you 84.575 which in money case you round to two decimal places you keep the 5 but 7 you round to 8 because "5 or more you add one more"

Hope this helps

Answer Link

Otras preguntas

The portion of the tracing of an electrocardiogram, ECG, that represents ventricular depolarization is the __________.
A third-grade teacher is creating a language arts lesson to address the following standard: Engage effectively in a range of collaborative discussions (one-on-o
write equivalent expression of 15g+20h​
What was the renaissance?
Charlie is at an amusement park that has 18 different rides. Each ride costs $1.75. The function C(r) = 1.75r represents the total amount of money that Charlie
_____ upholds the right to self-determination and privacy. Ethics argument Virtues argument Deontological perspective Rights argument
Jessica had $115 to spend on 9 books. After buying them, she had 16 dollars. How much did each book cost
How many microliters are in 47.9 mL?
what formula do you. use to find the number of neutrons​
When plants require large amounts of water and fertilizer to grow, the disadvantage is small or nonexistent? a. product b. profit margin Selected:c. carbon emis