schoolgirlineedhelp schoolgirlineedhelp
  • 03-03-2022
  • Mathematics
contestada

A caterer needs to buy 22 pounds of pasta to cater a wedding. At a local store, 8 pounds of pasta cost $12. How much will the caterer pay for the pasta there? work shown please.

Respuesta :

6744299
6744299 6744299
  • 03-03-2022

Answer:

1. 8/$12=21/$x then cross multiply.

2. 1/$1.5, we're looking for cost so $1 is more reasonable

3. $31.5

Step-by-step explanation:

12x 21/ 8 = 31.5

Answer Link

Otras preguntas

The coordinate plane represents a map. Each grid unit represents 20 miles. A retail company has a warehouse at N(40, 60). A store is located at P(40, −30). How
light-dependent reactions, which are part of photosynthesis, produce oxygen gas and convert ADP an NADP into which of the following A. CO2 and NAD+ B. CO2 and
3. Describe how the living and working conditions in most cities changed between 1800 and 1900. Type your answer here.
Categorize the examples of competition between organisms as interspecific or intraspecific.
PLEASEEEEEEEEE HELPPPPPPPPPPP
​one of the earliest attempts to categorize personality traits came from allport & odbert (1936), who identified 4,500 terms in the dictionary that related
hey can you please help me posted picture of question
What is the positive solution of x2 – 36 = 5x?
Mercantilists stated that a country's wealth and strength came from the ability to
help please i am confused