ahmadsahi8184 ahmadsahi8184
  • 01-03-2022
  • Mathematics
contestada

At the seafood market, a pound of tuna cost $8. 55. Jeremy bought 8 3/5 lbs for a Sunday dinner.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-03-2022

[tex][Hello,BrainlyUser][/tex]

Answer:

$73.53

Step-by-step explanation:

Since 1 Pounds cost → $8.55

Then 8 3/5 * $8.55 = 73.53

Hence, Jeremy bough 8 3/5 for $73.53

[CloudyBreeze]

Answer Link

Otras preguntas

Which element is commonly found in meteorites A. Carbon B.Oxygen C.Hydrogen D.Iron
A line that passes through the origin and point (-3,6)
A supplier sells 2 1/4 pounds of mulch for every 1 1/3 pounds of gravel. The supplier sells 1/72 pounds of mulch and gravel combined. How many pounds of each it
What do you multiple 24 with to get 120
Sam made 201 pieces of peanut brittle to share with his friends. He put 3 pieces of peanut brittle in each tin. How many tins was Sam able to fill?
The sequence is recursive. Find the value of the next term in the sequence. 15, 26, 48, 92, . . .
John performs an experiment on an electric circuit. He increases the voltage from 25 volts to 50 volts while keeping the resistance constant. What will be the e
the formula for the area of a triangle is shown below. A=1/2 bh. which of the following is the solution for h in terms of A and b
What type or fallacy does Abby’s argument contain
The repetition of the word “no” in this excerpt helps create a tone of A.) motivation. B.) doom. C.) acceptance. D.) violence. HURRY I'M TIMED!!!!!