lehaley5160 lehaley5160
  • 04-01-2022
  • Mathematics
contestada

The price of gravel is $24 for every 3/8 ton. Katie wants to know the price of 2 tons of gravel

Respuesta :

s1m1
s1m1 s1m1
  • 04-01-2022

Answer:

$ 128 for 2 tons

Step-by-step explanation:

3/8 ton is $24

   2 ton is $?

→to keep the proportion the same we write

?$ / 2 ton = $24/ (3/8)

→rewrite 24/ (3/8) as (24/1) *(8/3) because if we divide by a fraction is the same as multiplying by it's inverse

? / 2  = 24*8/ 3

→solve to find the unknown amount of money

? = 24*8*2 /3

? = 128

Answer Link

Otras preguntas

31 is equal to 121 divided by y
If there are 32 students in a class if the number of girls are 6 more than the number of boys find the number
A fishing boat can hold fewer than 9 people. How many people (x) can it hold?​
how to draw a British union jack​
If the standard deviation of a set of data is 0.25 find its variance.​
when marginal product ________ average product, average product is ________. a. is greater than; decreasing is greater thanb. increasing equals; decreasing is l
What is an equation of the line that is parallel to y=3x−8 and passes through (1, 8)?
6: Which note-taking methodology employs a table or chart format to organize information? a. c) Flow Method b. a) Charting Method c. d) Mapping Method d. b) Min
Isolate x in 3x − 9y = 15.
Whats the answer i never understand Philippines language in history. Pls help Just answer 5-10 please...