dmurallesny dmurallesny
  • 04-01-2022
  • Mathematics
contestada

Carl buys 1.5 pounds of grapes. The
grapes cost $2.39 per pound. To the
nearest cent, how much does Carl
for the grapes?
pay

Respuesta :

AutumnAsks AutumnAsks
  • 04-01-2022

Answer:

$3.51

Step-by-step explanation:

1 pound is $2.39 so divide by 2 and round up to the nearest whole number which is $1.12. Add $1.12(The cost of 0.5 pounds) to $2.39(The cost of 1 pound) to get $3.51 as your total.

Answer Link

Otras preguntas

what is integration movement​
help ASAP!!! bensnsnana
PLS HELP ME ON THIS QUESTION I WILL MARK YOU AS BRAINLIEST IF YOU KNOW THE ANSWER!!
What is it that if we have it we can not share it with others, if we share it with others we no longer have it?answer with intelligence.​
Pencils are sold in a local store for 55 cents each. The factory has $1300 in fixed costs plus 15 cents of additional expense for each pencil made. Assuming al
can someone help to find crypto?​
explain how bacteria cam develop resistance to an antibiotic?
All of the following were products of the French Revolution, EXCEPT.... Select one: a. Congress of Vienna b. The Reign of Napoleon Bonaparte C. Revolutions in C
Write an application letter to the director of national population commission requesting to be used for the upcoming census
What is the surface area of a cylinder with base radius 4 and height 7?