alanolea9382 alanolea9382
  • 03-12-2021
  • Mathematics
contestada

At a pet store supply store, 7 pounds of treats cost $20.65. If Bob needs 3 pounds of treats, how much would it cost him?

Respuesta :

TeaLearnsStuff
TeaLearnsStuff TeaLearnsStuff
  • 03-12-2021

Answer:

$8.85

Step-by-step explanation:

20.65/7 = 2.95

2.95 x 3 = 8.85

$8.85

Answer Link
madi736
madi736 madi736
  • 03-12-2021
answer is $8.85 (i think)
Answer Link

Otras preguntas

what is the balance equation for HgO(s)- Hg(l)+O2(g)
What do I have to do ??
Maggie ebought 52 ounces of swordfish selling for $6.92 per pund. What was the total cost?
What events led Napoleon III to declare war on Prussia
What did Italian architect Nicola Sabbatini first introduce to theater? Sabbatini brought the first to theater by holding a polished concave mirror behind a lam
omg i need help now i have to summit this today or my grade goes down pleasessss help
A car rental agency charges $50 per week plus $0.50 per mile to rent a car. What is the weekly cost to rent the car, f, as a function of the number of miles dri
Please help need 100
Help quick please!!! Find the value of x
How are the Greek values of family and perseverance shown through odysseus’s return home