faythr2 faythr2
  • 03-12-2021
  • Mathematics
contestada

coffee cost 18.96 for 3 pounds what is the cost per pound of c offee

Respuesta :

deniciasookraj2007
deniciasookraj2007 deniciasookraj2007
  • 03-12-2021

Answer:

$18.96 ÷ 3 pounds = 6.32 per coffee

Answer Link

Otras preguntas

The short extensions of the cell wall shown in the picture are called
A car decelerates at a rate of 3.8 m/s2 for 12 seconds. The car’s initial speed was 65 m/s. What was the car’s final speed?
The diameter of the circle above is 98 cm. What is the circumference of the circle?
A farmer has 300 ft of fencing with which to enclose a rectangular pen next to a barn. The barn itself will be used as one of the sides of the enclosed area. Wh
please please help me
When a specific story is reported widely on television, online, and in newspapers, this is called persuasive techniques. media literacy. mass media coverage. p
Incorrect spelling may cause the wrong impression. true false
The ratio of lipsticks to eyeshadow is 1:9. The ratio of eyeshadow to mascara is 3:2. Given I have 3 more eyeshadows than mascaras how many lipsticks do i have?
What is the value of the expression shown below? 7 + (10 − 4)2 ÷ 4 × 1 over 2 to the power of 3 A. 8 B. 8 and 1 over 6 C. 8 and 1 over 8 D. 79
Which inference best explains why a satirical author would want to flatter the readers wit and intelligence