aspencer6940 aspencer6940
  • 01-12-2021
  • Mathematics
contestada

3 pounds of peanuts for $7. 50. How much is the cost per pound?.

Respuesta :

ali14446x ali14446x
  • 01-12-2021
It’s 1.333333333333333 per pound

7,50 divided by three
Answer Link

Otras preguntas

I need help on this... what is the difference between being stressed out and busy?​
What do you think the missionaries could have done in order to prevent the failure of the East Texas missions
Manhattan Island is __________.
"every society is transforming from primitive to modern ". do you agree with this statement?​
This is a type of government where important decisions are made by state officials instead of elected representatives. a. Meritocracy b. Bureaucracy c. Dynasty
why does oxygen has a greater force of attraction between its particles than nitrogen? PLEASE HELP!
In order to prevent harsh chemicals from coming into contact with crops, organic farmers use _______ fertilizers and pesticides.
-8 7/8 - 1/8 find the difference. You may use a number line to be helpful
someone please answer this..​
45mph = how many feet per second