trevinos51908
trevinos51908 trevinos51908
  • 03-11-2021
  • Mathematics
contestada

a package of twelve eggs cost $5 at this price, how much does each individual egg cost?



please helpppp

Respuesta :

RevyBreeze
RevyBreeze RevyBreeze
  • 03-11-2021

Answer:

About 0.42

Step-by-step explanation:

To find the answer You first have to divided because you have to find how much does one egg cost.

$5 divided by 12 = 0.41666666666 Round to 0.42

Therefore one individual egg cost  about 0.42

Answer Link

Otras preguntas

What is the value of the 100th term in this arithmetic sequence? 5, 7, 9, 11, ...
The function f(x) is exponential and the function g(x) is linear, These functions have the following values: f(1) = 2 g(1) - 2.5 f(2)= 6 g(2) = 4 It follows tha
A ferris wheel completes one rotation in 495 seconds. How many seconds will it take to make 25 rotations?
A line passes through the point (2,3) and has a slope of 0, what equation of the line? A: y=2 B: y=3 C: x=2 D: x=3
What would be the blood type of a person who inherited an allele from one parent and an allele from the other?
What is the value of (1⅔ - ⅚) ÷ 2 5/12 *
I need help like NEOW! Look at de photo What is the measurement of the unknown fourth interior angle of this quadrilateral? A) 104° B) 114° C) 119° D) 124°
which inequality is shown on the graph below?​
If f(x) = x^3 + 4x and g(x) = -2x + 1, then f(g(3))= ?
If the store paid $75 for a clarinet and sold it for $100, did the store mark up the price by 30%?