Plxgd Plxgd
  • 03-01-2017
  • Mathematics
contestada

if the total cost C for p pounds of pepperoni if each pound cost 4.86

Respuesta :

agator824catdog47
agator824catdog47 agator824catdog47
  • 03-01-2017
costs $.59c(p) = .59p. C(p) has unit $/lbs, p=lbs
Answer Link

Otras preguntas

Use a half-angle identity to find the exact value
Given the high level of uncertainty present at the onset of the entry phase, as the amount of verbal communication between strangers increases, the level of unc
Caroline took a math test and got 19 out of 25 questions correct. What percent of the questions did she answer correctly? What percent did she answer incorrectl
In mammals, an increase in the concentration of sodium in the blood triggers the release of antidiuretic hormone (ADH) from the pituitary gland. As the concentr
Write about a meal in Spanish and describing how it was can be any meal
which is more, 8 cups or 64 fluid ounces
10, 12, e, ...Examine the given sequence. Which statement is NOT correct? ​
Please help me with #2.
Find the greatest common factor of 50, 25, and 100.
Not yet answered Marked out of 100 Flag question Find the volume of a rectangular prism 3 inches high, 14 inches wide, and 9 inches long,