Seudónimo Seudónimo
  • 02-01-2017
  • Mathematics
contestada

24lbs of potatoes cost $288. How much would 29lbs cost?

Respuesta :

absta2710 absta2710
  • 02-01-2017
300 dollars
288 divided by 24 = 12
288 + 12 = 300 dollars
Answer Link
izzirpmm
izzirpmm izzirpmm
  • 02-01-2017
$348 you divide 288 by 24 to get the single amount and then multiply the single amount by 29. since the single amount is 12 dollars when multiplied by 29 it is 348

Answer Link

Otras preguntas

Determine whether the data in the tables below represent exponential or logistic growth. Year Population Size 2012 5 2013 25 2014 125 2015 185 2016 205
5. Which of the following statements is NOT true? History can be used to control and confuse. You cannot learn from something that is not perfect. History is no
What can you multiply by 3 and add 2 to get -19?
8(-3x-5) find what x is
A liquid has a density of l.83 g/mL. If you have 50 mL of the liquid, what would it’s mass be in grams
What is the order of the angles from largest to smallest? w 11 O Angle W, Angle X, Angle Y O Angle X, Angle W, Angle Y O Angle X, Angle Y, Angle W O Angle Y, An
11. Sound's loudness (or volume) is measured in decisels, A True B. False
Which table represents a function?
How much are balienciaga cost
what is the atomic mass of neon to the nearest tenthhelp me pls