britt3248 britt3248
  • 01-10-2021
  • Mathematics
contestada

Susan bought 15 pounds of flour for 6 dollars how many pounds of flour did per dollar

Respuesta :

GibberishCat
GibberishCat GibberishCat
  • 04-10-2021

Answer:

2.5

Step-by-step explanation:

divide to find unit rate

15/6=2.5

Answer Link

Otras preguntas

Kenya bought 28 beads and nancy bought 25 beads. It takes 35 beads to make a necklace. Write and solve two addition equations to find how many more beads they e
Which is the most likely way that a governor would raise revenue for a new state education program? A. by getting approval from the state comptroller B. by aski
The function can be used to find the volume of air inside a basketball given its radius. What does V(r) represent?
Is new York City a rural urban or suburban community explain
What is 1 and 2/5 minus 7/8 ?
What did government in the Italian peninsula look like in 1855
When you add 18 to 1/4 of a number you get the number itself
Which fraction and equivalent decimal correctly shows the ratio of shaded circles to all circles?
After the War of 1812, the first expansionist goal of the republic was the acquisition of A. the Oregon Country B. California C. Florida D. Canada
Where does commas go for The rusty weather worn ship did not seem sea worthy.