alexanderjthomas14 alexanderjthomas14
  • 03-09-2021
  • Mathematics
contestada

Sam's sells a
case of 96
drinks for
$21.00. How
much does one
drink cost?

Respuesta :

Laurensink12 Laurensink12
  • 03-09-2021

Answer:

4.57

Step-by-step explanation:

This is unit rate 96 is how many drinks he has and you divide that by how much it cost ($21.00) to get how much each cost.

Answer Link
Groot36044
Groot36044 Groot36044
  • 03-09-2021
What he saidffffddddddddkdkdkffkfk
Answer Link

Otras preguntas

Please associate the verb forms in column A to the sentences in column B.
Use a protractor to measure the angle formed by each pair of lines
please Help i have test the next day
What is 2+3-4+67+8-12+17
PLSSSSS HELP 15 POINTS If the measure of angle 2 is 92 degrees and the measure of angle 4 is (1/2x) degrees, what is the value of x? Answer choices: 46 88 92 1
how does the federal government establish justice
What is the most precise name for quadrilateral ABCD with vertices A(−1,0), B(1,2), C(4,2), and D(2,0)?
PLEASE ANSWER ASAP *picture attached*
14. Find the real-number solutions to the equation p3 - 4p2 = 0
A story that focuses on one major event or a series of closely related incidents iscalled a....A. short storyB. novelC. stanzaD. prose​