prashanthdmello3 prashanthdmello3
  • 02-09-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of 3/4 kg onions is ₹ 21. One kg onions will cost .......


STEP BY STEP EXPLANATION NEEDED


PLS ANSWER I WILL MARK AS BRAINLIST

+10POINTS

Respuesta :

sabinatmg
sabinatmg sabinatmg
  • 02-09-2021

Answer:

t

The cost of 34 kg onions=RS21

then,

the cost of 1kg onions=?

Now,

34kg=RS21

1kg=21÷34

1kg=0.61

hope it helps you!!

stay safe healthy and happy!!

Answer Link

Otras preguntas

what is a high structure part of a church which has 5 letters
How do you?...Multiply out and simplify 10(2x-1)-20x?
Simplify the expressions: cot 0 sec 0 A. Sin0 B. Csc0 C. Cos0 D. Cos* 0
What were the major causes of WWII? Please include at least 4 answers.
The function of the eardrum in the middle ear is to
What were the major causes of WWII? Please include at least 4 answers.
Mini-Project: Cents and the Central Limit Theorem 1. Collect a sample of at least 50 pennies by setting aside all the pennies you receive in change for severa
What is the amplitude of y=1/2 sin2x
The function of the eardrum in the middle ear is to
What is the least common denominator for 5/6 and 3/8. 3/4 and 6/7