bellamayiah19 bellamayiah19
  • 01-09-2021
  • Mathematics
contestada

susie bought 4 hair bows for 0.50 each which equation shows how to find the total cost in dollars and cents of the hair bows bought

Respuesta :

Zacookies
Zacookies Zacookies
  • 01-09-2021

Hi! I'm happy to help!

We need to look for clues in the problem to see which operation we are going to use. We see the word each, which represents multiplication.

So, we will multiply 4 by 0.50 to get our cost.

4×0.5

2

So, the cost of the 4 hair bows is $2.00.

I hope this was helpful, keep learning! :D

Answer Link

Otras preguntas

Kelly Ann took 15 minutes to walk from her home to the library. Her average speed was 3 miles in 45 minutes. how far was it from Kelly Ann's house to the librar
can u do this bro 100x7+8-678x56
why are the dillinghams experiencing financial problems
What type of pollution did the Clean Water Act succeed in limiting?
The ratio of the length to the height of the American flag is 3 to 2. If the length of the American flag is 1.8 yards find the height.
What step is missing from the list below, which presents the steps of writing a biography in order? Pick a subject, find basic facts of subject's life, determin
i need help with this jawn
How do the immune and lymphatic system work together? PLEASE HELP ME!
When a hypothesis is proven wrong what would a scientist do next?
what is 2/300 as a fraction and decimal