shumailaraman
shumailaraman shumailaraman
  • 02-08-2021
  • Mathematics
contestada

What is the cost of buying 5 kg of cheese worth
$9.00 per kg?

Respuesta :

mishyunicorn44 mishyunicorn44
  • 02-08-2021
$45

Hope this helps you
Answer Link
mistressofdark
mistressofdark mistressofdark
  • 02-08-2021

Cost of 1 kg = $9

So, cost of 5 kg = $9 × 5 = $45

Answer Link

Otras preguntas

The cheetah population in the Sahara Desert is declining at a rate of 4.5% per year. The population was 925 in the year 2005. Which answer is the best predicti
(The Old Man and the Sea) 4. How does Santiago feel about the sea?
what object did copernicus conclude was actually at the center of the universe​
I really do not know how to do this, I already asked my teacher to explain it to me, but I still don’t understand. Can someone please help me I would be very gr
The formula for the hypotenuse of a right triangle with legs of length a and b is shown. What is b in terms of a and c?
On a coordinate plane, which BEST describes where the point (5, 0) lies? A) in Quadrant I B) in Quadrant II C) on the x-axis D) on the y-axis
A convex pentagon has an interior angle with measures (5x-12),(2x+100),(4x+16),(6x+15),(3x+41) find the x value
In what time will $400 amount to $512 if the simple interest is 14%?(find out how much interest the made first.)
what is the difference of g and h 7.04 Q15​
Select the point that is a solution to the system of inequalities. Yx^2-4?