krishnapandey4286
krishnapandey4286 krishnapandey4286
  • 04-05-2021
  • Mathematics
contestada

Apples are sold at rupees 48 4/5 per kg.What is the cost of 3 3/4kg of apples?​

Respuesta :

m2943 m2943
  • 04-05-2021
The cost would be 183 rupees
Because

= 3 ( 3 / 4 ) x 48 ( 4 / 5 )
= 183 rupees.
Answer Link

Otras preguntas

When Mr. Peters drives from Boston to Worcester it takes him 30 minutes travelling at a speed of 60 miles per hour. Mrs. Peters drives from Boston to Worcester
The very first female Supreme Court justice was _____. Ruth Ginsberg Kristine Cecava Sandra Day O'Connor Maureen O'Connor
Math- finding the volume of the triangle. Please show work, I am very confused
Please help! Thanks!
Im having son trouble. on 2/5+8/10
n the picture of a planet in orbit around its star area a is double that of area b. What is true of the time the planet takes to travel A1A2 as compared to B1B2
Tickets to a movie cost 7.25 for adults and 5.50 for students. A group of friends purchased 8 tickets for 52.75. Determine the total number of adult and student
En Costa Rica, se enseñan clases de tecnología en inglés para preparar a los estudiantes a que trabajen para companías estadounidenses con oficinas en Costa Ric
PLz help me! Write the equation of the line that passes through (−3, 5) and (2, 10) in slope-intercept form. (2 points) 1. y = x + 8 2. y = x − 8 3. y = −5x
how much would $200 invested at 4% interest compounded monthly be worth after 8 years round your answer to the nearest tenth