jsjanjdndjwlskfjr jsjanjdndjwlskfjr
  • 01-04-2021
  • Mathematics
contestada

A pound of chocolate costs 8 dollars. Yoko buys p pounds. Write an equation to represent the total cost c that Yoko pays.

Respuesta :

Hellofunnygirls
Hellofunnygirls Hellofunnygirls
  • 01-04-2021

Answer:

8×p≈c

Step-by-step explanation:

Because if each is 8 dollars you would multpy the number (Or Letter) by how many you want or have.

Answer Link

Otras preguntas

‘There is no point in trying to stop discrimination.’ Do you agree? Give reasons for your answer, showing that you have thought about more than one point of vie
chad buys peanuts in 2 pound bags. he repackages them into bags that hold 5/6pound of peanuts . how many 2 pound bags of peanuts should chad alan cooper buy so
how does the excretory system help the body maintain homeostasis
A salesman traveled 736 miles on 32 gallons of gas. How far can be traveled on 128 gallons of gas?
‘There is no point in trying to stop discrimination.’ Do you agree? Give reasons for your answer, showing that you have thought about more than one point of vie
what effect does the figure of speech wearing holes in the floor have?
During the Tet Offensive, the NLF and North Vietnamese _____. captured the U.S. embassy in Saigon launched air raids against Bien Hoa suffered heavy losses cele
what 3 prime numbers times together to make 231
After the colonists won independence from Britain, what was their main concern?.
Constantine saw a vision of: A rider on horsesback A flaming cross An angel The sun