annabeatrizpereira13 annabeatrizpereira13
  • 01-04-2021
  • Mathematics
contestada

Mr. Bucci goes to the grocery store and purchases
17 bags of raisins and a $2.97 jar of peanut butter.
His total cost was $34.76. What was the cost for a
bag of raisins?
Help

Respuesta :

meowmeow223334
meowmeow223334 meowmeow223334
  • 01-04-2021
Make an equation
17b + 2.97 = 34.76
17b = 31.79
b = $1.87
A bag of raisins is $1.87
Answer Link

Otras preguntas

What regions of the world had Europeans explored by the late 1700s How did early European voyage of discovery opens up new trade routes to the new world
a bullet travels at 850 m/s. how long will it take a bullet to go 1 km?
question in screen shot
The political movement that brought Africans together in the 1950s was known as
What major city does the Buffalo Bayou pass through? a. Austin b. El Paso c. Houston d. Lubbock
read the passage. charla tapped her pencil on her desk and bit her nails. she had not studied for the test as much as she should have. her teacher was passing o
How are GOD and LCD different and alike
A cable weighing 0.6 pounds per foot is attached to a small 80-pound robot, and then the robot is lowered into a 40-foot deep well to retrieve a 7 pound wrench.
I need help and how do u get the answer to all of them
write an expression that represents the product of a variable and a negative number