il30est
il30est il30est
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

Almonds cost $12 per 3 pounds. How many pounds can I buy with $20?

Respuesta :

evangray8252
evangray8252 evangray8252
  • 04-03-2021

Answer:

6 pounds

Step-by-step explanation:

Answer Link
treymanriley treymanriley
  • 04-03-2021

Answer:

5 pounds

Step-by-step explanation:

12 divided by 3 = 4

20 divided by 4 = 5

Answer Link

Otras preguntas

Which measure of center should you use to describe two data sets that are both symmetric?
Solve the equations by elimination method y= x^2 +4x 2x+y= 72 Pls show full working out
i need help solving 7-3x=x-2(2+x)
Question 3 (1 point) Which agency created jobs for the unemployed by having them build schools, hospitals, and roads?
Who was the first person alive
What is the following quotient? StartFraction StartRoot 120 EndRoot Over StartRoot 30 EndRoot EndFraction 2 4 2 StartRoot 10 EndRoot 3 StartRoot 10 EndRoot
Add 5 to me.Then divide by 7.If you add 12 and the subtract 7,you get 10
A red flower is crossed with a pink flower, how many offspring are: Red? White? Pink?
What is the 12th term of the sequence 7, -35, 175
Piersall Company makes a variety of paper products. One product is 20 lb copier paper, packaged 5,000 sheets to a box. One box normally sells for $18. A large b