urquhartarianna17
urquhartarianna17 urquhartarianna17
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

Leslie can buy 88-pound bag of dog food for $ 7.40$7.40 or a 44-pound bag of the same dog food for $ 5.38$5.38.
​Which is the better buy?

Respuesta :

hrobin4
hrobin4 hrobin4
  • 04-03-2021

a 88-pound bag of dog food for $7.40.

Answer Link
georgegage georgegage
  • 04-03-2021

Answer:

$ 5.38 because it is less expensive and easier to bye

Step-by-step explanation:

compare the money value and total and then compare to find out which is the best one

Answer Link

Otras preguntas

Which is an equation in point slope form for the given point and slope? Point: (-3,7) Slope: 4
What is the solution of the given inequality? -4(2x+1)<_3(x-5)
Need help ASAP with 18 and 19
3 points 4.8 cm B 3.6 cm Calculate the length of AC.
pls help me im so not smart lol
Sam decided to go to the amusement with his sister. He paid $10 for parking and $12.50 per ticket. Determine the y-intercept. Write your answer as an ordered pa
Given that a mass of a ball is (36.0 g), and the volume is (8.0 mL), what is the ball's density in g/mL?​
A company made 675 in ticket sales. They sold 100 tickets. How much did the company make per ticket, if each ticket cost the same amount?
There's who I am and who I wanna be Yeah, I got some things I gotta figure out And I don't know what you see in me I'ma love you 'til my last sun goes down And
The ratio of red jellybeans to purple jellybeans is 9:5. What fraction of the jellybeans are red? PLEASE HELP BEST ANSWER GETS BRAINLEST