tyussmith
tyussmith tyussmith
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

16 oz jar of Peanut Butter for $2.49 or 64 oz jar of Peanut Butter $6.99?

Respuesta :

Leslie13082000
Leslie13082000 Leslie13082000
  • 03-03-2021

Answer:

64 oz jar of peanut butter $6.99

Step-by-step explanation:

16 oz jar of peanut butter for $2.49 is more expensive because if you multiply $2.49 by 4 to buy 64 it equals $9.96 which is more expensive

Answer Link

Otras preguntas

please help im begging
Le gusta los libros. The sentence is written correctly. The sentence is not written correctly.
which fraction has a repeating decimal expansion
The parts of the corn embryo are often difficult to see clearly in the cut kernel. However, prepared slides clearly show the epicotyl, hypocotyl, radicle and pl
The equation for momentum is p = mv, where p is momentum, m is mass, and v is velocity. The units for momentum are kg•m/s. a. What is the momentum of an object
Can i get my work checked?
Sue stands outside a grocery store on the north side of her town and surveys exiting shoppers about their preference in frozen breads. What type of sampling tec
Find the value of:[(1/4)-1 + (1/3)-2 - (1/2)-3 ] ÷ 52
the one who gives the first answer will be marked as the brainliest. the circumference of a circle is 132 cm. what is the radius of pi is equal to 22/7 ​
which fraction has a repeating decimal expansion