ann4358 ann4358
  • 02-03-2021
  • Mathematics
contestada

How much will 9 pencils cost if 6 pencils cost $1.68?

Respuesta :

vyronicaducat
vyronicaducat vyronicaducat
  • 02-03-2021

Answer:

$2.52

Step-by-step explanation:

1.68/ 6 = $0.28 each pencil

0.28 x 9 = $2.52

Answer Link

Otras preguntas

tell whether two quantities vary directly. Sara makes $3.50 more per hour than Pasco
How do the villi of the small intestine increase the rate of nutrient absorption?
when during the cell cycle is a cells dna replicated
What did the 3/5 Compromise do? Select one: a. the votes of 3/5 of the southern states would be needed to pass any federal legislation affecting slavery. b. f
Billy wants to buy 657 mugs. The mugs are sold for a price of 3 for $4. How much must Billy pay for all the mugs?
As a part of a compromise at the constitutional convention, what was to be abolished twenty years after the constitution was verified? A. The option to increase
What's 15 divided by 247 worked out
what happens to nation which depends on an army to keep it strong
Which of the following is a true statement about shays' rebellion? A. Shays was hanged for inciting a rebellion B. It took place in Virginia C. Shays and his
state how a gas produced by respiration is recycled in nature