ffstanley ffstanley
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

(b) Melissa bought 18 pounds of flour for $10.
How many dollars did she pay per pound of flour?
dollars per pound

Respuesta :

sparklingsunset
sparklingsunset sparklingsunset
  • 01-03-2021

Answer:

$1.80 per pound.

Step-by-step explanation:

You take 18/10 =1.80.

Hope that helps!

Answer Link

Otras preguntas

what is the molarity of a solution that contains 9.63 grams of hcl in 1.5 liters of solution
In Tanzania, ____ wanted to build a classless society.
write each ratio in simplest form.1.1.4/7
choose an equation in slope-intercept form for the line that passes through (-8,1) and is perpendicular to the y=2x-17. select one: a. y= -(1/2)x - 5 b. y= -2x
The combustion of pentane, C5H12, occurs via the reaction C5H12(g)+8O2(g)→5CO2(g)+6H2O(g) with heat of formation values given by the following table: Substance
which of the following is an example of “making personal connections”? a. i am reading this book for an english homework assignment. b. i think the boys will es
the probability of selecting a consonant from the letters of the alphabet is 21/26
x 2/3= -4 1 -10 -3 -14
for his long distance phone service, manuel pays a $2 monthly fee plus 12 cents per minute. last month, manuel's long distance bill was $14.36 . for how many mi
A percent is a way of expressing a fraction with the denominator