pgeshay0 pgeshay0
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

At the grocery store, almonds ore on soe for
$3.8 per pound What is the price of 4.5pounds??

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-03-2021

Answer:

$17.10

Step-by-step explanation:

Almonds being on sale

$3.8 per pound

4.5 pounds

___________________

We know that for every pound, the cost is three dollars and eighty cents, we are looking for 4.5 pounds in total.

Multiply the amount per pound to the amount of pounds being asked :

3.8 * 4.5

$17.10

Answer Link

Otras preguntas

Simplify the expression. 5 ^ 0 A. 0 b. 0.5 c. 1 d. 50
The Velvet Revolution took place in _____. Romania Bulgaria Poland Czechoslovakia
What is 386.05679 rounded to the nearest hundredths ?
order from least to greatest 0.6 4/5 0.75
What produces the largest amount of federal revenue in the United States? A. individual income tax B. corporation income tax C. estate taxes D. excise taxes
can someone help me in this I'm not to sure
The weight of an object on the moon is 1/6 it's weight on Earth. Write 1/6 as a decimal.
Where did the Black Death originate? A. western Europe B. the Americas C. Africa D. Southwest China
write an expression for the calculation divide 15 into thirds and subtract from 14 divided into half
Who became president of the French Republic in December 1848? Maximilien Robespierre Sun Yat-sen Friedrich Engels Louis Napoleon Bonaparte