Seudónimo Seudónimo
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

Which is a better deal per
ounce--a 16-oz bag of
M&Ms that costs $3.20, or a
2-oz bag of M&Ms that costs
$0.50?

Respuesta :

trini10kal
trini10kal trini10kal
  • 01-03-2021

Answer:

$0.25

Step-by-step explanation:

2-0z bag of M&Ms costing $0.50 is better, because

0.50/2 = $0.25

Answer Link

Otras preguntas

A new predator is introduced into the ecosystem shown in the food web below. This predator feeds on bees and mice. How will this most likely affect the specie
The long-reigning absolutist king of france, __________, portrayed himself as the "sun king."
Your religious identity is only important for you within your family and does not matter in the public sphere.
Determine the total time that must elapse until only 1/16 of an original sample of th-234 remains unchanged.
Everfi the person who receives financial protection from a life insurance plan is called a:
why is derek miller's social media post different than most?
NEED HELP PLEASE WORTH 15 POINTS Which equation would best help solve the following problem? The height of a triangle is 4 m less than its base. The area of the
If you attended the us public high school the highest status crowds were probably the
[tg.02]carbon in food molecules is transferred from animals to the geosphere through the process of
Which of the following is a run-on sentence?