arelygarcia2
arelygarcia2 arelygarcia2
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

Shawna needs a new bed pillow. One store
was selling TWO pillows for $19.00. How
much would Shawna pay for ONE pillow?

Respuesta :

fionachambers89
fionachambers89 fionachambers89
  • 04-02-2021

Answer:

$9.5

Step-by-step explanation:

All you have to do is divide 19 by 2 to get the cost of one pillow. I hope this helps :)

Answer Link
MESSUTUDIENICE MESSUTUDIENICE
  • 04-02-2021

Answer:

$9.50

Step-by-step explanation:

P is Pillows

2P=$19.00

divide by 2 in both sides

P=$9.50

so 1 pillow costs $9.50

Answer Link

Otras preguntas

Reread line 44-55. What is Rusesabgina’s purpose in these lines
which of the following is not true about matter in ecosystems ? A. Matter is recycled over and over in ecosystems. B. Biogeochemical cycles transform and reuse
Which is not a way to transfer electric charges? A) by combustion B) by contact C) by friction D) by induction
find the function p(x) = f(x) × g(x). f(x)=3, g(x)=6x-4
Arturo’s father is asking him about his plans for tonight. Write the possessive adjectives that best complete the conversation. Modelo: --Arturo, ¿de qui
how many questions should you prepare to ask the people who will host you during your job shadow? A. 3 B. 8 C. 10 D. 5
If A=4B and A+B=180 what are A and B
A group of students is investigating how the addition of salt impacts the floatation of an egg in water. Four identical cups were taken for the experiment. The
Can someone please help me solve x ???
What’s the polynomial in standard form