mianna15 mianna15
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

Twelve packs of paper cost $7.20. Of each pack costs the same, how much does one pack cost?

Twelve packs of paper cost 720 Of each pack costs the same how much does one pack cost class=

Respuesta :

laneylouu
laneylouu laneylouu
  • 04-02-2021
Each pack costs $1.66 dollars
Answer Link
MESSUTUDIENICE MESSUTUDIENICE
  • 04-02-2021

Answer:

$0.6

Step-by-step explanation:

P means Packs

12P=$7.20

divide both sides by 12

P=$0.6

so 1 pack costs $0.6

Answer Link

Otras preguntas

Why are teens more susceptible to changing emotions?
The perimeter of Jonah's square backyard is 56 meters. What is the area of Jonah's backyard?
Approximately how many miles are in a light-year? a. 6 × 106 b. 6 × 109 c. 6 × 1012 d. 6 × 1015
Which of these types of rock can be weathered to form sediment
Select the SIX nutrients found in food. carbohydrates protein whole grains fat vitamins amino acids minerals sugar water
Suggest two disadvantages of secondary sources of data
A contractor has 48 meters of fencing to use as the perimeter of a rectangular garden. The length of one side of the garden is represented by x, and the area of
Which is equivalent to (−2m + 5n)², and what type of special product is it? A. 4m² + 25n²; a perfect square trinomial B. 4m² + 25n²; the difference of squares C
Recognizing poetic devices will help increase your appreciation of poetry. a. True b. False
Identify the type of error in the sentence. If the sentence contains no error, select c. By calling every hour, my mother received Jamie's call. definition str